
ZAPISY - Kurs dla narzeczonych
Wiele ośrodków duszpasterstwa rodzin m.in. Centrum Rekolekcyjne w Kazimierzu Biskupim postanowiło wyjść naprzeciw oczekiwaniom narzeczonych. Skróciło rozpiętość czasową okresu przygotowawczego z np. kilku tygodni do trzech dni. W czasie weekendu, przy liczbie godzin porównywalnych do czasu zwyczajnego kursu, z obowiązkowym pobytem w ośrodku rekolekcyjnym, jest realizowany program kursu przedmałżeńskiego. Jest wiele pozytywnych elementów takiego wyjazdowego kursu przedmałżeńskiego:
- pobyt poza zgiełkiem i bieganiną
- wreszcie czas jedynie dla siebie
- metoda dialogowa kursu, która bardziej angażuje i aktywizuje młodych
- brak nudnych wykładów, które jedynie przekazują wiedzę, a nie doświadczenie życiowe
- rekolekcje prowadzą praktycy życia małżeńskiego, czyli małżonkowie z odpowiedni stażem
- kapłan wieloletni duszpasterz rodzin, czyli możliwość skorzystania z rozmowy i ze spowiedzi
- obecność innych par narzeczeńskich – tworzy się wspólnota
- przyjemna atmosfera, pełna światła i bezpieczeństwa
- bliskość kaplicy, czas na modlitwę
- możliwość odzyskania świadomości, że wiele zachowań przedmałżeńskich jest po prostu grzechu
Ona zapatrzona w niego. On, tak uważa, nie spotkał piękniejszej kobiety. Chcą się pobrać. Ona jest ze statystycznej katolickiej rodziny. On od momentu, kiedy wyjechał do Anglii nie pamięta, kiedy ostatni raz był w kościele. Wcześniej również nie narzucał się Panu Bogu swoją obecnością. Teraz ma być ślub. Jak ślub, to w kościele. Jeśli tak, to trzeba iść do ks. proboszcza i dowiedzieć się jak to przeprowadzić. W parafii dowiadują się o szeregu wymaganiach, żeby wziąć ślub. Okazuje się, że z powodu ważności tego wydarzenia, Kościół traktuje instytucję zaślubin bardzo poważnie i stawia wymagania. Na realizację ich potrzeba czasu. Młodzi zazwyczaj go nie mają.
Przyzwyczajeni do błyskawicznego załatwiania spraw (fast food w McDonaldzie, kupowanie na Allegro itp., komunikacja ze światem przez smartfon), widzą, że to wszystko potrwa i nie da się skrócić drogi do ślubnego kobierca. Reagują różnie.
- A. Rezygnują ze ślub w kościele
- B. Odkładają go ad Calendas Graecas, czyli w bardzo odległą przyszłość
- C. Próbują „przerobić” księdza proboszcza, w myśl zasady, że dziś można wszystko i wszystkich kupić
- D. Albo wściekli, że nie obejdą tej procedury swoim sposobem, przybierają wrogie barwy i w takim nastroju pojawiają się na kursie przedmałżeńskim
Są tam z mocnym postanowieniem, że wytrzymają wszystko. W jednym celu, żeby zdobyć „papier”, upoważniający ich do tego, żeby wziąć ślub. Ślub, który nie stanie się uroczystością, podczas której dojdzie do spotkania z Jezusem w sakramencie. Wtedy dar sakramentu zostanie świadomie „nieodpakowany” na złość księdzu, który nie był „fajny” i nie zgodził się działać szybko, pod dyktando.
Dlatego wiele ośrodków duszpasterstwa rodzin m.in. Centrum Rekolekcyjne w Kazmierzu Biskupim postanowiło wyjść naprzeciw oczekiwaniom narzeczonych. Skróciło rozpiętość czasową okresu przygotowawczego z np. kilku tygodni do trzech dni. W weekend, przy liczbie godzin porównywalnych do czasu zwyczajnego kursu przy parafii, z obowiązkowym pobytem w ośrodku rekolekcyjnym, realizującym program kursu przedmałżeńskiego, jest wiele pozytywnych elementów takiego wyjazdowego kursu.
KURS DLA NARZECZONYCH (REKOLEKCJE WEEKENDOWE) - autorstwa Misjonarzy Świętej Rodziny przy współpracy Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin w Katowicach
Tematy spotkań (zakres tematyczny kursu):
- Poznajmy się – poznajemy się
- Nasze uczucia
- Wobec wartości
- Nasze oczekiwania – list
- Bóg i my
- Naturalne planowanie rodziny – wykład
- Gesty miłości – miłość i odpowiedzialność
- Rodzicielstwo – źródło życia
- Sakrament małżeństwa
- Rzeczywistość małżeńska
- Liturgia sakramentu małżeństwa